برای نوشتن طرح برگزاری یک کمپین موفق نمی توان یک بسته آماده ارائه کرد. در حقیقت کمپین ها متفاوت هستند و نمی توان مانند یک نسخه برای همه بیماری ها نمونه ای مشخص را تجویز کرد.

در این مقاله نیز ما تنها به ارائه ایده ای در این زمینه بسنده خواهیم کرد.  در جستجویی ساده در اینترنت برای کلید واژه ” راهنمای کمپین” مقالاتی را خواهید یافت که به شما آموزش می دهند که چگونه برای رسانه ها مطلب آماده کنید.

کمپین حمایت از عادل فردوسی پور برای اجرای ابدی برنامه نود ، کمپین آموزش کارآفرینی GEWIRAN ، کمپین دوست داران محیط زیست برای حفظ حریم جنگل ها ، كمپين دانشجويان آمريكايي براي مخالفت با مجازات اعدام؛  يا كمپين طرفداران اتحاد كشورهاي آفريقايي براي سهم بيشتر انرژي هاي تجديدپـذير در اقتـصاد آينده، بعيد است همگي از يك نوع عمل، يك نوع مخاطب و يك نوع رسانه برخوردار باشند.

راهنماهای کمپین به ساختار و استراتژي كمپين ها ميپردازند و در نتيجه موضوع مورد توجه آنها چيزي است كه تقريبا براي همه كمپين ها صادق است. وقتي آنها را ببينيد، اين “ابزار” به نظر شما بسيار بديهي مي آيند، اما آنها سـاده و گذرا هستند؛ چرا كه بسيار پايه اي هستند.

بیابید با تعمق بیشتری به  این پرسش پاسخ دهیم:

  • آيا برگزاري كمپين واقعا لازم اسـت؟

كمپـين مـيتوانـد كاري سرگرم كننده باشد، اما اغلـب سـخت، كـسالت بـار،نااميد كننده و بي نتيجه است. اين كار حتي هنگامي كه هيجان انگيـز اسـت، كمـي بـه توصيف چارلي وات شباهت دارد که می گوید شبیه به يك سال نواختن و 19 سال انفعال است.

متاسفانه معمولا افراد هنگـامي بـه سـراغ كمپـين مـيرونـد كـه تمـام روشهاي ديگر شكست خورده باشد و اين روشها شامل گفتگــو بــا اجتماعــات (with conversation society) و ترغيب مردم به داشتن علائقي غيرمعمول است. اين به معني بنيان نهادن و پشتيباني فرآيندي است كه در حالـت عادي غيرمرسوم يا به عبارتي “خارج از عرف” است. هميشه هنجارها به شما فشار مي آورند تا كمپينتان را متوقـف كنند و موضوع مطرح شده را به داخل چارچوب ها باز گردانند.

اگر سياست به معناي ‘ هنر مديريت ممكن ها ‘ است، مانند كمپين علم و هنر که هدف اش دگرگون كردن ممكن هاست؛ اگر اين كـار را درست انجام دهيد، كمپين تان ميتواند حاميان خود را آنقدر دلگرم كند تا براي هدف بعدي نيز بـه فعاليـت خـود ادامه دهند.

اما كمپين هايي كه ساختار درستي ندارند يا روي هدف درست تمركز نمي كنند، مانند بالن هـاي هـوای داغ بزرگي هستند كه با سوزاندن آرمانگرايي و حسن نيت، تنها تا زماني كه اين آتش بعلت نبود سوخت خفه شود، در آسمان مانده اند.

بنابراين، قبل از هر كاري از خود بپرسيد:

آيا من واقعا به كمپين نياز دارم؟

يا ميتوانم با روشهاي معمول، آنچـه را ميخواهم به دست بياورم ؟

آيا ميتوانم آن را بخرم، يا با يك درخواست مودبانه يا يك لابيگري آرام، يا به وسـيله مبادله يا از طريق يك روش سياسي به آن دست يافت؟

تنها زماني بايد به كمپين فكـر كنيـد كـه ايـن روشهـا را آزموده باشيد.

 

فایل PDF مقاله دوازده راهبرد ساده در برگزاري يك كمپين موفق را دانلود کنید.

برای دانلود مقاله کلیک کنید

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *