وقتی می خواهید عضله بسازید ، وزنه بزنید.
می خواهید سریعتر شوید؟ دو سرعتی را انجام دهید.
آیا می خواهید انعطاف پذیری خود را افزایش دهید؟ حرکت های کششی انجام می دهید
آیا می خواهید خلاق تر شوید؟

بهترین راه برای تبدیل شدن به یک فرد خلاق، تمرین‌های خلاقیت خوب و اصولی است.

خلاقیت یک ماهیچه است و مانند هر ماهیچه دیگری نیاز به ورزش دارد. اگر تلاش می کنید که با تفکر خود ارتباط برقرار کنید، این تمرین ها را همراه ما انجام دهید.

اگر در مورد نحوه طراحی لوگوی جدید فکر می کنید، برای مجموعه بعدی نقاشی‌هایتان، به ایده نیاز دارید ، یا باید از طریق نویسندگی کسب درآمد کنید، ما برای شما ۱۰ تمرین خلاقیت برای بیدار کردن ماهیچه‌های خلاقیتتانارائه خواهیم داد.

1- بخشی از زمان خود را به خلاقیت اختصاص دهید

فشار ها را و استرس ها را از خودتان دور کنید . زیرا که استرس و فشار فکری مانع خلاقیت ذهن شما میشود.

زمانی را برای خلاق بودن اختصاص دهید. این زمان باید جدا از مهلت اتمام کار مشتری باشد تا با خیالی آسوده بتوانید خلاقانه فکر کنید و ایده پردازی کنید.

بهتر است برای خلاقیتتان در هفته چند ساعت را اختصاص دهید و  در آن زمان با فراق بال و بدون هیچ پارامتر استرس زایی خلاقیت هایتان را کشف کنید. در ساعت های مخصوص خلاقیتتان محدودیت ها و روال عادی را کنار بگذارید. موسیقی ملایم پخش کنید، عود روشن کنید، ایستاده فکر کنید، قدم بزنید و هر کاری که می توانید انجام دهید تا خلاق تر شوید.

یادتان باشد :  استرس و اضطراب عضله های خلاقیت مغزتان را از کار می اندازند.

2. یک تایمر خلاقیت تنظیم کنید

گاهی اوقات، تحت فشار بودن می‌توانند خلاقیت را خفه کنند. اما گاهی اوقات، آن‌ها واقعا می‌توانند جرقه اولیه خلاقیت باشند

یک تایمر را برای پنج تا ده دقیقه تنظیم کنید ، و خود را برای خلق چیزی به چالش بکشید . مثلا یک طرح طراحی کنید ، یک نقاشی کوچک بکشید ، یک شعر بساریید، یک ایده جدید پیدا کنید . زمان دادن به خودتان، می تواند به شما کمک کند راه های جدید و جالب برای پیشرفت هنر خود پیدا کنید. مثل این است که ببینید چه تعداد وزنه‌برداری می‌توانید در یک دقیقه انجام دهید.همانطور که می‌بینید زمان در حال سپری شدن است، شما بیشتر تلاش می کنید و در این صورت، شما خلاق‌تر هستید

3. به دنبال کمیت باشید تا کیفیت

در سالن ورزش همیشه می‌خواهید به کیفیت بالاتری دست پیدا کنید وکمیت در اولویت دوم است. مثلا این عالی است که بتوانید ۱۰۰ بشین پاشو انجام دهید، اما اگر فرم صحیح  را نداشته باشید، به نتیجه مورد نظرتان نخواهید رسید.

گاهی اوقات هم  ما بیشتر به دنبال کمیت هستیم تا کیفیت ، دقیقاً همان چیزی است که برای جابجایی آب های خلاقانه به آن نیاز دارید.

هنگامی که طراحی می کنید ، کمال گرا نباشید. این نوع تفکر مانع از به وجود امدن ایده های خلاقانه می شود. از خودتان این سوال را بپرسید “چه کسی می تواند به ایده های جدید و نوآورانه فکر کند، در صورتی که نگرانی اش این است که فکرش درگیر ضخامت خطوط است؟”

شما را به چالش 30 دایره طراحی دعوت می کنم. 30 دایره هم اندازه را روی یک کاغذ بکشید و یک تایمر را به مدت سه دقیقه تنظیم کنید. در محدوده زمانی سه دقیقه ای که دارید، سعی کنید تعداد بیشتری از دایره ها را طراحی کنید. به عبارت دیگر ، روی کمیت توجه کنید نه کیفیت.

30 چرخه به عنوان مثال ورزش

اکنون این رویکرد را با کار خلاقانه خودتان تطبیق دهید.

  • فرض کنید در پروژه طراحی لوگو قرار گرفتید،  30 ایده لوگو را در یک بازه زمانی 3 دقیقه‌ای بکشید.
  • فرض کنید نمی دانید از چه رنگی برای پروژه جدید برندسازی خود استفاده کنید؟ با 30 ترکیب رنگی جدید و منحصر به فرد آزمایش کنید.
  • آیا  کلا گیج شده اید و ایده ای ندارید ؟ 30 هیولا بکشید. یا 30 دانه برفی. یا ۳۰ چیزی که به یافتن یک الهام خلاقانه کمک می‌کند.

از آنجا که در این 3 دقیقه وقت کافی برای نگرانی در مورد تصمیم های خلاقانه تان ندارید، مجبور هستید تنها ایده‌های خود را روی کاغذ بیاورید و حالا شما حداقل چند ایده زیرکانه خواهید داشت که می‌توانید آن را نهایی کنید.

4. تبدیل به یک ماشین ایده

اگر دونده باشید ، تمرین اصلی شما دویدن خواهد شد. اما این بدان معنا نیست که شما نیازی به انواع دیگر ورزشهای تناسب اندام مانند دوره‌های آموزشی وزنه‌برداری یا یوگا ندارید. این تمرینات تکمیلی فقط یک راه برای پر کردن برنامه تناسب اندام شما نیستند. آن‌ها در حقیقت شما را به یک دونده سریع‌تر، قوی‌تر تبدیل می کنند.


اگر می خواهید خلاق ترینِ خود باشید ، همه چیز را تغییر دهید و انواع مختلفی از تمرین‌ها را ر برنامه خود قرار دهید.

ایده ماشین ایده توسط سرمایه‌گذار، نویسنده، و podcaster جیمز Altucher، و بسیار ساده است: هر روز ده ایده جدید مطرح می‌شود.

یک تمرینی که باید خیلی جدی به آن توجه کنید  تبدیل شدن شما به یک ماشین ایده است.

مفهوم “ماشین ایده” توسط جیمز آلتچر (سرمایه گذار ، نویسنده )  مطرح شد که بسیار ساده است:هر روز ده ایده جدید مطرح کنید

هر روز موضوعات مختلفی داشته باشید:

  • ایده ها ممکن است مربوط به کار باشد مانند “10 ابزار طراحی که هنوز اختراع نشده اند” یا “10 راه برای یافتن مشتری جدید”.
  • یا چیزی کاملاً نامربوط – مانند “۱۰ ایده برای فیلم بعدی ” یا “10 فن آوری که می تواند به سگ ها توانایی صحبت کند.

فقط با ده ایده اصلی همراه باشید  و به آنها فکر کنید – بدون اما ها و ولی ها

شما اصولا از این ایده ها استفاده نخواهید کرد ، اما نکته اینجاست که شما ارتباطات جدیدی بین موضوعات برقرار خواهید کرد ، شروع به فکر کردن در خارج از محدوده ذهنی تان خواهید کرد و به خلاقیت خود فرصتی می دهید تا به روشی جدید بدرخشد.

5. هر روز همان کار را بکشید یا طراحی کنید

در باشگاه ورزشی ، مربیان اینگونه نتایج را به وجود می آورند ، شما را مجبور می کنند، تمرینات سنگین را بارها و بارها انجام دهید.

این موضوع در طراحی هم دیده می شود، تکرار در ترسیم طرح ها باعث می شود ، ایده های خلاقانه ای در طرح های نهایی تان بروز پیدا کند.

برای ترسیم یا طراحی هر چیزی یک روز اختصاص دهید – خواه سگ ، لوگوی شما یا شخصیت کارتونی مورد علاقه شما باشد. شما باید روشهای جدید، جالب و متفاوتی در طراحی خود بیابید (اگر نمی خواهید از کسالت بمیرید) ، و روشها و الهامات جدیدی را پیدا خواهید کرد که می توانید به کارتان بیاید.

6. خارج از دفتر خود و به جهان

دفتر کار شما ممکن است مکانی عالی برای کار باشد اما گاهی اوقات شما نیاز دارید که به بیرون بروید و از پارک عبور کنید زیرا که پیدا کردن ایده خلاقانه  در حالی که پشت میز خود نشسته اید می تواند دشوار باشد.

 منطقه خرید محلی، یک فودکرت ، یک پارک ، حیاط خلوت شما. هر جایی که برای شما مفید باشد را انتخاب کنید.

در حقیقت ، برخی از خلاق ترین شاهکارهای جهان نتایج مستقیم خالقان خارج و کاوش در جهان پیرامون خود هستند.

تغییر مناظر می تواند خلاقیت شما را برانگیزد ، مجدداً شور و اشتیاق خود را جلب کند و الهام بخش جدیدی از طرح های شما باشد. در هر زمان که احساس ناامیدی می کنید ، این نکته را برای خروج از دفتر خود و به جهانیان تبدیل کنید.

7. به روشی جدید به چیزهای آشنا نگاه کنید

در هر روز 30 دقیقه  دویدن روی تردمیل حوصله شما را سر خواهد برد. اما اگر روشهای جدیدی برای استفاده از تردمیل پیدا می کنید –  سریعتر کردن تمرینات، انجام دادن تمرینات با فواصل طولانی، آنگاه دوباره از تمرینات خود هیجان زده می شوید.

شما می توانید همین کار را با خلاقیت خود انجام دهید! از گیره کاغذی یا بادکنک استفاده کنید و طرح های خلاقانه خود را ایجاد کنید

این تمرین ، تفکر واگرا را ترغیب می کند ، این به شما کمک می کند توانایی خود را برای تفکر در خارج از جعبه و تبدیل شدن به یک منبع خلاقیت توسعه دهید.

8. کاوش کتابفروشی

جلد کتاب برای کتاب هایکوس

درست مثل یادگیری یک حرکت جدید در باشگاه ورزشی  که می تواند از تمرینات شما الهام بگیرد ، یادگیری چیزهای جدید می تواند باعث شگفتی هایی در خلاقیت تان شود و بهترین مکان برای یادگیری چیزهای جدید کتابفروشی است.

یک گردش در کتابفروشی (یا کتابخانه) انجام دهید و بخشی را کاملاً غیر مرتبط با کارهایی که انجام می دهید ، کشف کنید. کتابی را انتخاب کنید و درمورد چیزی کاملاً خارج از حوزه درک خود مطالعه کنید.

اگر طراح هستید ، ممکن است کتابی درمورد حیوانات ، تاریخ موسیقی یا مد انتخاب کنید.

خود را در معرض اطلاعات جدید قرار دهید تا مغز تان را به چالش بکشید و باعث به جریان افتادن خلاقیت در ذهنتان شود. این مطالعات به شما کمک می کند مطالب مختلفی را برای صحبت کردن در جلسات دوستانه تان داشته باشید.

9. ساده سازی

بعضی اوقات ، ساده ترین چیزها چالش برانگیز ترین موضوعات هستند.

خود را به چالش بکشید تا با استفاده از کمترین المان های طراحی ، چیزی را طراحی کنید. با استفاده از فقط اشکال گرد چه می توانید ایجاد کنید؟ یا خط؟ یا مثلا فقط یک رنگ دو رنگ؟

ساده سازی شما را وادار می کند تا چگونگی استفاده از هر عنصر را به طور مؤثر بررسی کنید ، که می تواند به شما کمک کند روش های جدیدی را برای ترکیب هر عنصر در طرح های خود ابداع کنید.

10. راه خود را برای خلاقیت آزاد کنید

فرض کنیم شما یک طراح هستید ، نه نویسنده. اما این بدان معنا نیست که نوشتن نمی تواند به شما در باز کردن خلاقیت کمک کند.

آزادراه دقیقاً همان چیزی است که به نظر می رسد . در حقیقت به جای فکر کردن در مورد آنچه که روی کاغذ می گذارید ، فقط هر آنچه را به ذهنتان می آید بنویسید ، کاملاً خام و فیلتر نشده.

بنابراین ، فقط یک تایمر تنظیم کنید و بنویسید تا خاموش شود. اجازه دهید افکار شما مستقیم از سر شما جاری شود می تواند به شما کمک کند افکار یا نگرانی های غیر ضروری را پاک کنید و فضای بیشتری برای خلاقیت ایجاد کنید. بعلاوه ، چه کسی می داند ، ممکن است شاید استعاد شما در نویسندگی هم کشف شود!

 تمرین خلاقیت خود را شروع کنید!

همه ما روزهایی داریم که پیدا کردن ایده خلاقانه برایمان دشوار است. اما با این 10 تمرین خلاقیت ، شما همه چیزهای لازم  برای فعال کردن عضله خلاق و الهام الهام بخش ذهنتان را آموخته اید.

One Response to 10 تمرین خلاقیت برای ایجاد طرح های خلاقانه
  1. […] برخاسته از فهم عمیق شما نسبت به مسئله است. تکنیک های خلاقیت و نوآوری به شما کمک می‌کنند تا تعداد ایده ها را بیشتر و […]


[top]

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *