گروهی از دانشجویان دروس تحلیل محیط کسب و کار، بازاریابی و فناوری به همراه معاون دانشجویی و فرهنگی دانشکده کارآفرینی، روز سه شنبه دوم خرداد 96 به بازدید از گروه صنعتی آذین خودرو مستقر در مهرشهر کرج پرداختند.

بازدید از گروه صنعتی آذین خودرو

در آغاز این بازدید، آقای مهندس رضا رضایی رهبرکارآفرین و بنیانگذار گروه صنعتی آذین خودرو، ضمن خوشامد گویی، تاسیس دانشکده کارآفرینی را یک رویداد سرنوشت ساز در کشور دانست و رمز موفقیت کشورهای پیشرفته را توجه به کارآفرینی، تربیت کارآفرینان جوان و راه اندازی شرکت های دانش بنیان ذکر کرد.

وی سپس درخصوص نحوه شکل گیری ایده راه اندازی اولین کارخانه از 16 شرکت زیر مجموعه  آذین خودرو و فراز و نشیب های توسعه این مجموعه بزرگ و خلاق و پیشرو را از سال 1370 تا کنون تشریح و تاکید کرد:

بازدید از گروه صنعتی آذین خودرو

برای راه اندازی یک کسب و کار چند نکته مهم  را باید مد نظر قرار دهید:
  • داشتن مهارت و تخصص و تجربه کافی در آن حوزه
  • علاقه مند بودن به کار
  • صبرو توان تحمل سختی های شروع به کار
  • داشتن یک تیم قوی و همدل که هر کدام در یک رشته تخصص داشته باشند
  • قدرت رهبری
  • قدرت ریسک پذیری
  • مهارت تصمیم گیری در عرصه های بزرگ
  • داشتن برنامه و هدف مشخص
  • مهمتر از همه توکل به خدا و کمک گرفتن از منباء تمام قدرت هاست.

خداوند متعال تعهد داده است که از کارهای مفید حمایت می کند و به کار و تولید و اشتغال برکت خاصی می دهد. من و همکارانم با تمام وجود کمک خدا را احساس می کنیم و معتقدیم انسان  باید در توان خودش مانند خالق هستی، خلاق و بخشنده و مهربان و پر قدرت و شجاع باشد.

من بعد از بازنشستگی و تجارب فراوان در حوزه بازرگانی و تولید مواد شیمیایی و پلیمری، با توکل به خدا، با چند نفر دوستانمان که هر کدام در یک رشته مهندسی سرآمد بودند، کار را با  تولید کنسول پیکان در یک محیط کوچک شروع کردیم وبعدها سایر قطعات پلیمری را اضافه کردیم.

ما از معدود قطعه سازانی هستیم که از سال 1370 تا کنون، نوآوری و پیشرفت دائمی را سرلوحه کارمان قرار داده ایم و خوشبختانه با سپری کردن سختی های دوران تحریم، درحال حاضر سهم عمده محصولات پلیمری داخل خودروهای پراید، سمند، ال نود، ساندرو،پژو  و  برخی اتومیبل های خارجی را با استانداردهای ملی و بین المللی تولید می کنیم و دربرخی محصولات هم تنها تولید کننده داخلی هستیم.

این رهبرکارآفرین، داشتن نگاه بلند و اهداف بزرگ را از عوامل موفقیت دانست و همکاری های بین المللی با شرکت های معتبر قطعه سازی جهان را از مزیت های رقابتی آذین خودرو ذکر کرد و صادرات دانش فنی به ترکیه و راه اندازی یک کارخانه بزرگ در این کشور را از افتخارات این گروه بین المللی دانست.

پس از سخنان جذاب و ارزشمند آقای مهندس رضایی، و ارائه گزارش مبسوطی از فرایندهای مجموعه آذین خودرو توسط آقای دکتر فرخ و آقای مهندس ادیب، بازدید از خطوط تولید و شرکت های مستقر در سایت با توضیحات بسیار کامل  مهندس ادیب، مدیر محترم مجموعه صورت گرفت و دانشجویان با فرایندهای مختلف مدیریت تولید محصولات، بهره وری، مدیریت نیروی انسانی، ایمنی و سلامت و… آشنا شدند.

بازدید از گروه صنعتی آذین خودرو

بعد از بازدید نیز آقایان دکتر فرخ و مهندس ادیب به پرسش های دانشجویان در زمینه های استراتژی تولید، بازاریابی، رقبا و مشتریان، فروش و تامین مالی،  نوآوری و توسعه محصول، انگیزش در نیروی انسانی و … پاسخ دادند.

توجه به فرهنگ کار و تولید و فرهنگ سازمانی از سوی مدیریت عالی آذین خودرو و شکل دهی یک مجموعه با انگیزه و همدل از نکات مهمی بود که آقای دکتر فرخ به آن تاکید کرد و تربیت کارگران و تکنسین ها ومهندسان و مدیران مجرب در آذین خودرو را یک موفقیت بزرگ دانست.

آقای مهندس ادیب نیز، تفکرات ناب و انسان دوستانه و اندیشه های استراتژیک مهندس رضایی را عامل مهم  بهبود مستمر و نو آوری و پیشرفت در مجموعه دانست و توجه به مسئولیت های اجتماعی و نیز روحیه خدمت به جامعه  از سوی ایشان را ستود.

 در پایان بازدید، لوح تقدیری از سوی ریاست دانشکده کارآفرینی به بنیانگذار محترم آذین خودرو اهدا شد. 

.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *