معرفی استارت آپ ویکند


اردوی استارت آپ یک رویداد آموزشی-تجربی (Experiental Education) در سراسر دنیاست که در ۳ روز متوالی (در انتهای هفته) بر‌گزار می‌گردد. در این برنامه شرکت کنندگان پر انگیزه‌ای شامل برنامه نویسان، مدیران تجاری، عاشقان استارت آپ، بازاریاب‌ها و طراحان گرافیک گرد هم می‌آیند تا طی ۵۴ ساعت ایده‌هایشان را مطرح کنند، گروه تشکیل بدهند و هر گروه ایده‌ای را اجرا کند.

این برنامه جهانی تابحال بیش از یک هزار بار در بیش از ۴۸۰ شهر دنیا بر‌گزار گردیده و شبکه پهناوری از مشتاقان کارآفرینی را پدید آورده است. در اردوی استارت آپ ایده‌های زیادی مطرح می‌شوند اما آنچه در این برنامه اهمیت فراوان دارد فقط سه چیز است؛

اجرا، اجرا و فقط اجرا!

این برنامه از ساعت 4 بعدازظهر روز چهارشنبه آغاز و تا ساعت ۹ شب روز جمعه ادامه دارد. در این برنامه شرکت کنندگان (کمتر ۱۰۰ نفر در ۱۰ تیم) همگی در یک فضای مشترک قرار می‌گیرند و با کمک مربیان خبره که از میان کارآفرینان موفق انتخاب می‌گردند ایده‌ها را به کسب و کار تبدیل می‌نمایند. در پایان برنامه تیم‌ها پروژه‌های خود را به هیئتی از داوران که از میان جامعه سرمایه‌گذار و اساتید دانشگاهی و کارآفرینان هستند، ارائه می‌نمایند.

 • برای سرعت بخشیدن در راه اندازی کسب وکارتان
 • تحقق ایده های شما در هر مرحله با شرکت در استارت آپ ویکند میسر خواهد شد.

اردوی استارت آپ همانطور که از نامش پیداست یک رویداد کارآفرینی است که در سه روز آخر هفته برگزار می‌شود.

 1. روز اول افراد ایده‌های خود را دریک دقیقه معرفی می کنند تیم خود را تشکیل می دهند یا به یکی از تیم ها ملحق شوند و از بین ایده‌های مطرح شده بهترین آن‌ها با رأی حاضران انتخاب می‌شوند. صاحبان ایده‌های انتخاب شده شروع به تشکیل تیم و جذب تخصص‌های مورد نیاز برای پیشبرد ایده می‌کنند. بعد از تشکیل گروه‌ها روز اول به پایان می‌رسد.
 2. روز دوم گروه‌ها از طریق تیم سازی از اول صبح در مکانی که برایشان تدارک دیده شده حاضر شده و با امکاناتی که در اختیار دارند شروع به اجرایی کردن ایده‌ی خود می‌نمایند. در این بین افرادی به عنوان مربی که در زمینه‌های مختلف دارای تخصص می‌باشند و یا سابقه ایجاد استارت آپ را دارند گروه‌ها را در جهت اجرایی کردن ایده‌هایشان راهنمایی و کمک می‌کنند، با این اوصاف روز دوم کاملاً به اجرایی کردن استارت آپ سپری شده و در این بین ممکن است کارگاه‌های آموزشی کوتاه مدت هم برگزار شود.
 3. با آغاز روز سوم باز گروه‌ها دور هم جمع شده و آخرین تلاش‌ها را در جهت تولید نمونه اولیه محصولشان انجام می‌دهند و آماده ارائه آن در حضور داوران می‌شوند. عصر روز سوم زمان بررسی ایده‌ها و محصول اولیه حاصل از آن ایده است ، بطوری که گروه‌ها با ارائه توضیحات در زمینه توجیه اقتصادی طرح، ارزشی که ارائه می‌دهد و افرادی که به عنوان مصرف‌کنندگان نهایی در نظر گرفته شده‌اند و… طرح خود را در پنج دقیقه به داوران توضیح و از آن دفاع می‌کنند. در نهایت سه تیم برتر با رأی نهایی داوران انتخاب می‌شوند.

اما برنده واقعی این رویداد گروه‌هایی هستند که تیم تشکیل شده خود را بعد از رویداد حفظ کرده و با تجربیاتی که به دست آورده‌اند استارت آپ خود را تبدیل به یک شرکت سودآور نمایند.

 • سخت‌ترین بخش راه‌اندازی یک کسب و کار جدید، آغاز به کار است. که در انتها دستاورد شما  در روز آخر رویداد مرحله آغاز به کار است. همچنین نمایندگانی از شهرهای مختلف که خود استارت آپ‌های موفقی را راه‌اندازی کرده‌اند با حضور در این رویداد تجربیات خود را در اختیار شرکت کنندگان قرار می‌دهند.
 • کارکرد رویدادهای این چنینی در تمام دنیا آموزش کارآفرینان و آشنایی آن‌ها با کار آفرینان دیگر، سرمایه‌گذاران، مشتریان و بازار است.
 • در ایران هم لازم است کارآفرینان در اردوی استارت آپ به جز یادگیری مهارت‌های بسیار ویژه و کاربردی در مسیر کارآفرینی‌شان، با یکدیگر نیز آشنا شوند و متوجه گردند که تنها نیستند. این خود باعث می‌شود که تردیدشان در قبول ریسک و شروع مسیر کارآفرینی کمتر شود.
 • از طرفی کارآفرینان در کوتاه‌ترین زمان، در یک آخر هفته، می‌توانند مسیر دقیقی را برای شناسایی بازار و مخاطب خود طی کنند و با فرآیند طراحی کسب و کار آشنا شوند.
 • در اردوی استارت آپ، شما افراد خوبی را پیدا می‌کنید تا روی محصولی کار کنید که یک مشکل واقعی را حل می‌کند، از کارآفرینان و کارشناسان باتجربه راهنمایی می‌گیرید، و یک سرمایه‌گذاری یا یک پروژه را راه‌اندازی می‌کنید.
 • هدف اردوی استارت آپ آموزش و ترویج کارآفرینی در کشورهای جهان است. اما جدای از هدف آن، شما در اینگونه گروه‌ها یاد می‌گیرید چگونه درست فکر کنید و ایده خود را در جهتی درست و عملی رشد دهید.

ما به شما فضای این را می‌دهیم که ایده‌های نوآورانه خود را به حقیقت تبدیل کنید! آستین بالا بزنید، از دفتر کار خود بیرون بروید و با دنیای واقعی و جهانی کسب و کار اینترنتی آشنا شوید.

این فلسفه اصلی اردوی استارت آپ است.

ضروری‌ترین مهارت‌های موفقیت را با انجام آن یاد می‌گیرید نه با خواندن درباره آن…

 

در این رویدادها  بصورت کلی کلیدی ترین نکات، تکنیکها و بهترین شیوه هايی که کارآفرینان براي ایجاد یک محصول، خدمت و یا ایجاد یک شرکت بدان نياز دارند، را با توجه به مسیر خاص با تشکیل یک تیم استارت آپی خود در مدت سه روز پیدا خواهید کرد.

استارت آپ به شرکت‌های نوپایی گفته می‌شود که با یک ایده‌ی ساده و اولیه شروع می‌کنند و به سرعت رشد می‌یابند و به درآمد می‌رسند. از بهترین مثال‌ها و موفق‌ترین استارت آپ‌های جهان می‌توان به گوگل، مایکروسافت، اپل و… اشاره کرد. شرکت‌هایی که با یک ایده‌ی ساده شروع به کار کرده و به درآمدهای میلیاردی رسیده‌اند و امروز بر دنیا تاثیر می‌گذارند.

استارت آپ‌ها معمولا نیاز به سرمایه اولیه هنگفتی ندارند و به کمک فناوری توسعه پیدا می‌کنند، برای موفقیت استارت آپ تکنیک‌های متفاوتی مورد نیاز هست که باید آموخته شود.

* رويداد استارت آپ چند روز است؟

این رويداد سه روز در كنار اساتيد و مربيان و تسهيل گران بصورت حضوري در 54 ساعت  برگزار خواهد شد.

* چه كساني مي توانند در اين دوره ها شركت كنند؟

هر فرد به تنهايي يا به صورت تيمي با داشتن  ايده اي می تواند ثبت نام کند. (داشتن ایده الزامی است)

* آيا براي شركت در اين دوره ها نياز به آموزش خاص يا دوره هاي مختلفي هست؟

در اين دوره ها بايد زمينه خلاقيت و كارآفريني داشت.

* در زمان برگزاري رويداد آيا امكانات در اختيار ما قرار خواهد گرفت؟

بله. موارد مورد نياز رويداد در اختيار قرار داده خواهد شد.

*آيا در استارت آپ رويكرد خاصي دنبال مي شود؟

خير همه ايده ها و پروژه هاي وب/ موبايل و فيزيكي مي توانند شركت كنند و رويكرد خاصي ندارد

* هزينه رويداد چقدر است؟

هزینه بسته به زمان هر دوره تعیین می گردد.

* آيا در پايان رويداد گواهي اهدا خواهد شد ؟

بله. در پایان دوره، گواهی نامه رسمی دوره شركت در رويداد سه روزه استارت آپ حضوری از کانون فارغ التحصیلان دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران به داوطلبان ارائه خواهد شد.

مقالات استارت آپ ویکند