ششمین رویداد هفته جهانی کارآفرینی برگزار شد

اختتامیه ششمین هفته جهانی کارآفرینی با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مدیر عامل صندوق کارآفرینی امید، مدیر کل دفتر توسعه کارآفرینی وزارت کار، هیأت رئیسه دانشکده کارآفرینی و جمعی از کارآفرینان جوان کشور، ۵ آذر ۱۳۹۸ به همت دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران در سالن همایش‌های وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی برگزار شد.

سخنرانان اختتامیه

در ابتدای برنامه آقای دکتر رحیم سرهنگی ضمن تبریک هفته بسیج و هفته جهانی کارآفرینی به اساتید و فعالان حوزه کارآفرینی و فعالان اکوسیستم کارآفرینی قدم بر می دارند، به همه مهمانان دانشگاه ، صنعت کارآفرینان، مراکز مشاوره خوش آمد گفتند.

رحیم سرهنگی - اختتامیه هفته جهانی کارآفرینی

در ادامه دکتر رضا زعفریان ، دبیر علمی رویداد هفته جهانی کارآفرینی و عضو هیأات علمی دانشکده کارافرینی،  از مسیر پر فراز و نشیب کارآفرینی طی بیست سال گذشته صحبت کردند . ایشان با یادآوری انتشار اولین کتاب کارآفرینی در بیست سال قبل و احداث اولین دانشکده کارآفرینی  در سال 1387 ، تا به امروز که جامعه، کارافرینی را به عنوان یک نیاز  و ضرورت پذیرفته است به این موضوع اشاره کردند که توسعه کارآفرینی و برابری در شاخص های کارآفرینی کشورهای بزرگ دنیا، تنها به کمک آموزش و سیاستگذاری اتفاق نمی افتد بلکه در این مسیر ما نیازمند ترویج فرهنگ کارآفرینانه هستیم. باید بتوانیم سبک زندگی ایرانی ها رو به سبک زندگی کارآفرینانه تغییر بدهیم.

رضا زعفریان - اختتامیه هفته جهانی کارآفرینی

ایشان همچنین به منظور هر چه مفبدتر و اثرگذارتر برگزار شدن  هفتمین رویداد هفته جهانی کارافرینی در سال 2020 از نهادهایی مرتبط با آموزش و ترویج کارافرینی مانند وزارت آموزش و پرورش که بیست سال آینده کشور  را می سازد، جوانان سازمان هلال احمر دعوت به حضور و همکاری نمودند .

در ادامه سید باقر فتاحی، عضو هیات مدیره بانک توسعه تعاون با بیان اینکه اساسا نقش بانک های توسعه ای در دنیا و ایران رویکرد و کارکرد توسعه ای مبتنی بر فراهم نمودن شرایط لازم برای حمایت از کارآفرینی، اشتغال و تولید می باشدُ گفت: بانک توسعه تعاون، از جمله بانک‌های توسعه ای، تخصصی و دولتی کشور می باشد که در خلال فعالیت ۱۰ ساله ، عمده عملیات اعتباری آن مطابق اساسنامه معطوف کمک به مقوله کارآفرینی، ایجاد، توسعه و حفظ اشتغال به ویژه با بهره گیری از ظرفیت بخش تعاون و تشکل های تعاونی ها بوده است.

باقر فتاحی - اختتامیه هفته جهانی کارآفرینی

ایشا ن درادامه افزودند وجه تمایز بانک توسعه تعاون با سایر بانک های توسعه ای  این است که توسعه تعاون درراستای ارائه خدمات در بخش تعاون همه بخش های صنعت و معدن، مسکن و کشاورزی اقتصادی، خدمات و بازگانی را پوشش می دهد که یک بانک توسعه ای چند وجهی است.

خانم هاله حامدی فرد مدیرعامل شرکت سیناژن در ابتدای صحبتهایشان از مشکلات و دغدغه های کارآفرینان صحبت کردند .

سیناژن - اختتامیه هفته جهانی کارآفرینی

 در ادامه در مبحث بیوتکنولوژی به این موضوع اشاره کردند که بیوتکنولوژی از صنایع استراتژیک دنیا است. ایران در حوزه بیوتکنولوژی دارویی کشور در رتبه بندی دنیا بسیار شکوفاتر هست. سهم اقتصادی بیوتکنولوژی صنعتی و محیط زیستی به نسبت به بیوتکنولوژی سهم اقتصادی بسیار کمی دارند. ایشان مشکلات کارآفرینان این حوزه را  با وجود محصولات و شرکت های فعال، در مبادلات ارزی دانست.

در ادامه دکتر اصغر نوراله‌زاده، مدیر عامل صندوق کارآفرینی امید، در این همایش گفت: سال قبل از طریق صندوق کارآفرینی امید تعداد ۱۷۰شرکت مشاوره کارآفرینی را مورد حمایت قرار دادیم. بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که با دانشگاه‌ها داریم از کارآفرینان حمایت می‌کنیم و فروشگاه‌های شهرآفرین برای فروش محصول کسب و کارهای کارآفرینان خانگی راه‌اندازی می‌شود.

دکتر نوراله زاده - اختتامیه هفته جهانی کارافرینی

دکتر نوراله زاده به بیان فعالیت هایی که در راستای شاخص های جهانی کارآفرینی در صندوق کارافرینی امید انجام گرفته است، پرداختند.

ایشان فرمودند شاخص های جهانی کارافرینی (GEI) تصویری از تغییرات اکوسیستم کارآفرینی کشورها ارائه می دهند، نماگری است که سلامت اکوسیستم کارآفرینی در یک کشور را از طریق تعاملات پویا و نهادینه شده بین گرایش، توانایی و اشتیاق کارآفرینی، هم سطح فردی و هم در سطح نهادی مورد ارزیابی قرار می دهد. فرض بنیادی در تهیه این شاخص این است که کارآفرینی هر چند ماهیت رفتاری و فردی دارد اما در صورتی امکان بروز می دهد که محیط به فرد اجازه بروز آن را بدهد.

ایشان افزودند برای نهادینه کردن بحث کارآفرینی در کشور به سه مؤلفه گرایش کارآفرینانه ، فعالیت کارآفرینانه و اشتیاق کارآفرینانه باید توجه داشته باشیم. فرهنگ سازی و آموزش جهت نهادینه شدن کارافرینی در اذهان یکی از موارد مهمی است که باید به آن توجه ویژه داشت. صندوق کارآفرینی امید با امضای توافق نامه هایی با  وزارت ارتباطات در سالهای گذشته در زمینه حمایت از استارتاپ ها و شتابدهنده ها و مداس کارآفرینی فعالیت گسترده ای داشته است. همچنین صندوق کارآفرینی امید در راستای توانمند سازی جوانان دارای ایده های کارآفرینانه و توسعه شبکه های مشاوره کارآفرینی با وزارت ورزش و جوانان تفاهم نامه ای امضا کرده است.

در مسیر ایجاد اعتماد به مهارت و تجربیات فردی برای راه اندازی کسب و کار ، با اولویت بخشیدن به افراد دارای مهارت فنی و حرفه ای و الزام به داشتن تجربیات یا توانایی فردی برای راه اندازی کسب و کار با سازمان آموزش فنی و حرفه ای و معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری همکاری نموده است. همچنین صندوق کارآفرینی امید با همکاری دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران و مدیران کل امور روستایی استانداری کشور شرایطی را برای مشاوره و تشویق جوانان و دانشگاهیان و روستاییان برای فعالیت کارآفرینانه و همچنین همکاری در برگزاری جشنواره های کارافرینی در روستاها و دانشگاهها فراهم نموده است. دکتر نوراله زاده درپایان بیاناتشان به این موضوع اشاره کردند که ما نیاز به پلیس ملی کارآفرینی داریم، که اکوسیستم کارآفرینی را رصد نماید و  اگر هر فرد یا سازمان، اخلالی در مسیر کارآفرینی ایجاد کرد، مورد بازخواست و محاکمه قرار گیرد.

در این مراسم دکتر غلامحسین حسینی‌نیا، رئیس دانشکده کارآفرینی، ضمن تشکر از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، صندوق کارافرینی امید و بانک توسعه تعاون در برگزاری این رویداد با اشاره به تحریم هاو مشکلات اقتصادی کشور، توجه به کارآفرینی را راه حل برای ماست که بتوانیم بر مبنای یک اقتصاد درون زا  و مبتنی بر کارافرینان که به عنوان نیروی محرکه تولید و توسعه از آنها یاد میشود، بر  تنگناها و مشکلات فائق آییم.  با تأکید به نتایج حاصل از پایش شاخص‌های کارآفرینی توسط دفتر دیده‌بان جهانی کارآفرینی گفت: “در حال حاضر ۱.۸میلیون جوان ۱۵ تا ۲۹ ساله در کشور بیکار هستند، اما خوشبختانه شاخص نرخ راه‌اندازی کسب و کار در کشور ما ۵ درصد رشد داشته و ایران در بین ۵۰ کشور جهان توانسته به رتبه دهم دست یابد”.

دکتر حسینی نیا - اختتامیه هفته جهانی کارافرینی


در ادامه دکتر محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، با اشاره به اینکه رتبه ایران در شاخص‌های جهانی کارآفرینی در سال گذشته ۱۳ واحد رشد کرده بیان کرد: «رتبه ایران در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا نیز بهتر شده است و از مهمترین این دلایل هماهنگی‌های بین دستگاه‌های دولتی، سازمان‌های مردم‌نهاد و کارآفرینان کشور است.

وی افزود: «۳۰۹ مرکز مشاوره برای کارآفرینان در کشور راه‌اندازی شده و در سال گذشته چهار هزار و ۳۳۵ شرکت کارآفرینی از خدمات مشاوره‌ای این مراکز استفاده کرده‌اند.


در بخش دیگری از این مراسم دکتر  رحیم سرهنگی ،مدیر کل دفتر توسعه کارآفرینی و بهره وری نیروی کار وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی در حاشیه آیین اختتامیه ششمین هفته جهانی کارآفرینی که صبح امروزسه شنبه 5 آذر با حضور کارآفرینان برتر، مدیران استارتاپ ها و فعالانحوزه کارآفرینی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد گفت: ما مصوبه حمایت از کارآفرینان پیشرو را به هیئت دولت تقدیم کردیم که در کمیسیون اقتصادی در حال بررسی است.

وی با بیان اینکه این مصوبه سه بخش اساسی دارد اظهارداشت: یکی از این موارد، ایجاد شان و پایگاه اجتماعی برای کارآفرین است به این معنا که کارآفرین به عنوان یک نفری که ارزش آفرین است شناخته شود و بندهایی از این مصوبه به آن اختصاص دارد.

سرهنگی افزود: چند بند دیگر این مصوبه به توسعه کسب و کار فناورانه کارآفرینان پیشرو اختصاص دارد که در اینصورت طرح ها و تسهیلات توسعه ای دولت، بیشتر در اختیار  کارآفرینان پیشرو قرار خواهد گرفت.

در پایان این مراسم، پنل تخصصی کسب و کار بین‌المللی با حضور مدیران استارت‌آپ‌های جوان و با مدیریت خانم دکتر میثاق تصوری، عضو هیات علمی دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف و استاد دانشگاه Essex انگلستان برگزار شد.

 • آقای دکتر روح اله رحمانی، معاون نوآوری دیجیکالا و رئیس هیات مدیره دیجیکالانکست
 • آقای دکتر یوسف قاسمی، مدیرعامل شرکت فلامینگو
 • آقای دکتر علی زواشکیانی، رئیس هیأت مدیره هلدینگ پنکو
 • آقای دکتر حمید پاداش، عضوهیأت علمی دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران

پنل کارافرینی بین المللی

در ابتدا آقای دکتر رحمانی با موضوع ارائه تجربیات و چالشهای بین المللی سازی دیجیکالا و دیجیکالانکست بحث را آغاز کردند. در دو  جهت صحبت کردند که دیجیکالا سکویی برای خرید  وفروش در کشور ایجاد شده است. در دیجیکالانکست  با موضوع دیجیتال و هوش مصنوعی صادرات انجام میدهد. مشکلاتی که در بین المللی کسب و کارهای آنلاین وجود دارد، بیشتر در بخش گمرک و ترخیص کالا است.

پیشنهادی که دکتر رحمانی مطرح کردند این بود که فهرست کالای داخل کانتینر بعلاوه هزینه های آن و مالیات مربوط به اقلام توسط یک مجموعه معتبر به گمرک ارائه شود که صادرات محصولات ایرانی سرعت پیدا کند.

دکتر یوسف قاسمی نیز درخصوص مشکلات و مسایلی که در کسب و کارهای نوپا وجود دارد صحبت کردند. ایشان با اشاره به راه حل هایی که معمولا شرکت ها برای رفع مشکلات موجود به کار می برند، فرمودند رفع مشکلات صادرات حتی با ثبت شرکت و افتتاح حساب در کشورهای دیگر هم امکان پذیر نیست در ادامه افزودند راه حلی که ما داشتیم تغییر از مرحله فروش به همکاری با برندهای نوپای ایرانی برای صادرات است.

پنل کارافرینی بین الملل

آقای دکتر علی زواشکیانی نیز تجربیات خود را از صادرات مطرح کردند. ایشان مشکلاتی که شرکت ها و استارتاپ ها با آن مواجه هستند را ضعف در بحث های اولیه کسب و کار مانند عقد قرارداد و مذاکره و بازاریابی دانست.

در ادامه دکتر پاداش در مورد عدم تناسب شاخص های کارآفرینی با شاخص های فضای کسب و کار تناسبی در کشور صحبت کردند و فرمودند در سالهای اخیر در حجم صادرات و صدور خدمات مهندسی به لحاظ ارزش دلاری، توفیقی حاصل نشد و همچنین یکی از شاخص های کلیدی حوزه بین الملل را دعاوی قراردادهای بین المللی برشمردند، و افزودند در مورد این شاخص ایران به طور متوسط بر اساس شاخص های موجود 500 روز است که اختلاف 200 روزه با دنیا داریم که این یکی از چالشهای شرکت های بازرگانی در حوزه بین الملل است.

در این برنامه کارافرینان برتر ملی مورد تقدیر قرار گرفتند و تقدیرنامه خود را از جناب آقای شریعتمداری دریافت نمودند.

 • جناب آقای قاسم شاکری – کارآفرین برتر ملی سال 1396
 • جناب آقای حمیدرضا قلمکاری – کارآفرین برتر ملی
 • جناب آقای غلامعلی اسلامی زاده – کارآفرین برتر ملی
 • جناب آقای عبدالحسین خدری – کارآفرین برتر ملی
 • سرکار خانم هاله حامدی فر- کارآفرین برتر ملی
 • جناب آقای سید حامد واحدی- کارآفرین برتر ملی
 • جناب آقای احمد طاهری- کارآفرین برتر ملی
 • جناب آقای جلیل سبحانی- کارآفرین برتر ملی
 • سرکار خانم ثمر رحمانی- کارآفرین برتر ملی
 • جناب آقای میرقاسم میرزاده- کارآفرین برتر ملی
 • جناب آقای هاتف شرار – کارآفرین فرهنگی

آقای سروش مودب دبیر اجرایی ششمین رویداد هفته جهانی کارافرینی و حامیان اصلی رویداد هفته جهانی کارافرینی توسط وزیر محترم مورد تقدیر قرار گرفتند.

 • جناب آقای دکتر اصغر نوراله زاده – مدیرعامل صندوق کارافرینی امید
 • جناب آقای حجت اله مهدیان – مدیرعامل بانک توسعه تعاون (نماینده: جناب آقای سید باقر فتاحی)
 • جناب آقای مهندس محمدحسین قمری – مدیرعامل مجموعه رقابت های مهارت سنجی فناورد
 • جناب آقای مهرداد نوری و مهندس عبدالرضا کاشانی – هیأت رئیسه شرکت تک ماکارون (نماینده: جناب اقای منتصری)

 

در بخش پایانی هنرمند نابینا ، جناب آقای هاتف شرار دو قطعه زیبا را اجرا نمودند.

هفته جهانی کارآفرینی به همت کانون دانش‌آموختگان دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران و با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تاریخ ۲۷ آبان تا ۴ آذر ۱۳۹۸ با برگزاری کارگاه‌ها و سمینارهای ویژه‌ای در حوزه کارآفرینی از جمله تور بازدید از جوامع استارتاپی ایران، وبینار ورود به دنیای استارتاپ های ایرانی، کمپ بازاریابی دیجیتال، سینما کارآفرینی، کارگاه مربیگری در کسب و کار، کارگاه آشنایی با ارزهای دیجیتال، وبینار نقشه گام به گام موفقیت یک ستارتاپ، کارگاه خلق محصول استارتاپی، نشست چالش‌های سیاستگذاری اکوسیستم کارآفرینی کشور، سمینار کارآفرینی اجتماعی، پنل کارآفرین‌شو، وبینار هدایت و رهبری کسب و کار استارتاپی، کارگاه آشنایی با بورس، مشاوره کسب و کار، کارگاه صادرات از صفر تا صد، کارگاه طراحی ارائه تأثیرگذار برای کسب و کارها، کارگاه تفکر خلاق و متدولوژی، کارگاه مدیریت زمان و نشست هم‌آفرینی با محور ارائه مشاوره کسب و کار رایگان توسط مشاورین زبده کشور برگزار شد

عکس دسته جمعی

عکس پایانی هفته جهانی کارافرینی 1398

One Response to اختتامیه هفته جهانی کارآفرینی ۹۸
 1. بسیار مطلب عالی بود مرسی


[top]

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *